top of page

Southworks - Gamintojų centras

Magistro darbas "Complex projects" TU Delft

"Southworks" yra buvusi plieno gamykla, įsikūrusi Pietų Čikagoje, JAV. Tai buvo pagrindinis darbdavys kaimynystėje, tačiau, perkėlus plieno gamybą už JAV ribų, daugybė vietos gyventojų neteko darbo. Sisteminis nedarbo augimas neigiamai paveikė gyvenamąją aplinką, gyventojų socialinę gerovę ir išsilavinimą. Šiandien tai labai susilpnėjusi kaimynystė su daugybe neišvystytų teritorijų, kurios turi didelį regeneracijos potencialą.

Siūloma vystymo strategija apima ne tik buvusios plieno liejyklos aikštelę, bet ir visą likusią kaimynystę. Strategija susideda iš kelių intervencijų-klasterių, veikiančių vienu metu. Kiekviena intervencija turi konkrečius tikslus ir priemones, kompleksiškai sprendžiančius teritorijos problemas. Teritorija suskirstyta į diplomatinį, pramogų, perdirbimo, švietimo, kūrybinį ir ekonominį klasterius.

Detalizuojamas projektas yra kūrybinio klasterio dalis. Projekto tikslas - spręsti nedarbą, žemą išsilavinimą ir veiklos trūkumą Pietų Čikagoje. Visos gvildenamos problemos kuria neužsibaigiantį problemų ciklą, stiprina vieną kitą, dėl to jas siūloma spręsti kompleksiškai, viskas vienu kartu. Atitinkamai, siūlomas pastatas vystomas kaip ilgalaikė sistema, kuri sutrikdo šį Pietų Čikagos problemų ciklą, pradeda spręsti įsisenėjusias problemas per bendruomenės įtraukimą į pastato programos ir dizaino kūrimą.  

​Siūlomame kūrybinių industrijų centre pristatoma lengvoji pramonė, siūlomos dirbtuvių erdvės, bendravimo ir mokymosi zonos. Veiklos varijuoja nuo analoginio vizualaus meno kūrimo iki gamybos pasitelkiant aukštąsias technologijas. Tai vieta, kur gyventojai gali įgauti naujų įgūdžių, kurdami projektus kurie vėliau gali tapti verslais. Pastatas – katalistas – pirmas žingsnis kūrybinio klasterio vystymosi procese. Dėl didelio ateities neapibrėžtumo pastatas kuriamas kaip lanksti ir lengvai transformuojama sistema, galinti prisitaikyti prie socio-ekonominių tendencijų, augti ar trauktis per laiką.

Vienintelė pastovi ir fiksuota erdvė naujame pastate – bendra erdvė. Prie jos prijungiamos arba pašalinamos papildomos funkcijos. Bendroji erdvė – atviro plano laisvai programuojama zona kur įvairios funkcijos gali egzistuoti greta, sąveikauti ir susilieti.

Generalinis teritorijos planas
Vystymo modeliai

Pavadinimas - Southwork - Gamintojų centras

Tipas - Magistro darbas "Complex projects"

Institucija - TU Delft

Vieta - Čikaga, JAV

Data - 2014 06

Dydis - 11.000m2

Autorius - Egidijus Kasakaitis

Dėstytojas - Darrel Ronald

Raktažodžiai: architektūra, strateginis vystymas, darnaus miesto vizija, urbanistika

Klasterio urbanistinės vystymo gairės
Vaizdas iš paukščio skrydžio
Pastato struktūra ir ryšys su kontekstu
Centro bendruomeniniai renginiai
Centro veikla skirtingais metų laikais
Vieša gamybiniė ir laisvalaikio erdvė
Daugiafunkcė bendruomeninė vidaus erdvė
Pastato konstrukcinė schema
Pastato maketas
bottom of page