top of page

Griunvaldo gatvės konversija

IĖJOS PASIŪLYMAS: Griunvaldo gatvės konversija į pėsčiųjų alėją

Griunvaldo gatvės konversijos į pėsčiųjų zoną ir karo ligoninės sodo atvėrimo miestui idėjos tikslas – kelti diskusijas apie pėsčiųjų zonas Kauno mieste, atkreipti dėmesį į miestiečiams nepasiekiamas vertingas miesto žaliąsias zonas.

Kol vyko Kauno autobusų stoties rekonstrukcija, Griunvaldo gatvėje įrengta laikinoji autobusų stotis. Per į laikotarpį Griunvaldo gatvėje ir dalyje Gedimino gatvės, automobilių eismas buvo apribotas. Pastebėta jog prekybos centras “Akropolis” (kur rekonstrukcijos metu įrengtos stoties bilietų kasos) traukia didelius pėsčiųjų srautus. Didžiausias srautas – nuo Autobusų stotelės esančios Vytauto prospekte.

Nors pėsčiųjų srautas Griunvaldo gatvėje yra didelis, šaligatviai yra ištrupėję, siauri, daug vietos užima netvarkingi žemės plotai aplink medžius, akis bado apdulkėjusi ir aprašinėta Karo ligoninės tvora. Už apdulkėjusios tvoros – įspūdingas Ligoninės sodas miestiečiui matomas tik aukštai pasistiebus prie tvoros.    

 

Prieš perkeliant laikiną autobusų stotį iš Griunvaldo gatvės į naująjį šiuolaikišką G. Balčyčio projektuotą pastatą, buvo aiškiai matyti jog dėl ribojamo eismo Griunvaldo ir Gedimino gatvėse, miesto gyvenimas ir judėjimas centre nesustojo, eismo srautas čia ir dabar yra minimalus. Kauno miesto savivaldybei siūlyta idėja – paversti Griunvaldo gatvę pėsčiųjų zona, skatinti alėjoje kurtis kavines, įrengi dviračių taką, stovus, suoliukus, atverti buvusiosios Karo ligoninės sodą miestiečiams.

 

Namų darbai reikalingi iki tokios intervencijos įgyvendinimo:

Pirmiausia labai svarbu diskutuoti su vietos gyventojais ir verslininkais. Jiems turi būti užtikrintas patekimas į savo namus ar patalpas. Šalia to svarbu diskutuoti apie tai, ką jie viešojoje erdvėje norėtų matyti. Po Griunvaldo gatvės daugiabučių balkonais paslėpti suoliukai byloja apie tai jog vietos atsisėsti čia trūksta, gal trūksta dar kažko daugiau: apšvietimo, šiukšliadėžių, gėlynų, dviračių stovų ir pan. Paraleliai, ypač kalbant apie istorinės Karo ligoninės kiemo pritaikymą miesto reikmėms, būtina diskutuoti su Kultūros paveldo ekspertais, miesto architektais, urbanistais.

Laisvės al. konkurentė?

Nėra pagrindo bijoti jog sutvarkius šią gatvę, atbundanti Laisvės alėja staiga vėl užmigs, nes viešųjų erdvių mieste per daug. Kokybiškos, kontekstualiai suprogramuotos ir suprojektuotos viešosios erdvės Kaune per daug nebus. Lyginantis su komercija, kuriai šis argumentas tinka, gyventojų perkamoji galia, statybos greičiais neauga, tuo tarpu naudotis viešosiomis erdvėmis, nieko pirkti nereikia, reikia tiesiog norėti jose būti. Daug gatvių ir aikščių reikės sutvarkyti kol poreikis bus pilnai patenkintas ir nebebus kam jomis naudotis.

 

Rezultatas:

Kauno miesto savivaldybės administracija idėją palaiko, skatinamos diskusijos šia tema socialiniuose tinkluose, savivaldybės atstovai kelia diskusiją su Krašto apsaugos ministerija ir Karo ligoninės administracija dėl ligoninės sodo atvėrimo miestiečiams galimybės.

Pavadinimas -  Griunvaldo gatvės konversija

Tipas - Idėjos pasiūlymas

Be užsakovo - pasiūlymai rengti autorių iniciatyva

Vieta - Kaunas, Lietuva

Data - 2017 03

Autoriai - Živilė Šimkutė, Egidijus Kasakaitis, James McGeever (LUX Mobility), Tomas Šinkūnas (Lietuvos Pėsčiųjų Asosiacija)

Raktažodžiai: urbanistika, idėjos, pėsčiųjų gatvė, viešos erdvės dizainas, architektūra

Koliažas: Dviračių takas Griunvaldo gatvėje
Koliažas: Skatinamos komercinės veiklos pirmuose aplinkinių pastatų aukštuose
Koliažas: Atviras karo ligoninės parkas
Esama situacija
bottom of page